Blog


 

 

 


H2O Bilgisayar® –  2016

Bu Chromebook’larda Android uygulamaları çalışıyor

Posted by on 01:09 in Genel | 0 comments

Google, bu iki Chromebook modelinde Android uygulamalarının kapısını açıyor!

Google, yeni yayınladığı Chrome OS sürümünde, Google Play Store erişimini sağlamıştı, fakat bunu “beta” olarak kullanıcılara sunuyordu. Neyse ki çok geçmeden stabil sürümü de kullanıma açtı. Buna göre şimdilik iki Chromebook ile Android uygulamalarına erişim imkanı sağlanacak.

Bu iki Chromebook, ASUS Chromebook Flip ve Acer Chromebook R11 olarak karşımıza çıkıyor. Yine Chromebook Pixel 2 ile de Android uygulamalara erişmek mümkün. Fakat bu ürün şu an stoklarda bulunamıyor. Bunu da söylemek lazım.

Bakalım Google, Google Play Store erişimini diğer Chromebook modellerin de açacak mı? Eğer açacaksa bile ne zaman açacak? Bekleyip göreceğiz.

Vodafone, 5G yolunda bir ilke daha imza attı

Posted by on 01:07 in Genel | 0 comments

Vodafone, havadan saniyede 10 gigabit veri taşıma hızına ulaşan ilk operatör oldu.

 

Dijital bağlantılı yaşamı birey ve kurumlar için kolay ve erişilebilir kılmayı hedefleyen Vodafone, 5G teknolojisine giden yolda bir ilki daha gerçekleştirdi. Vodafone, şebeke içinde noktadan noktaya havadan yüksek hız ve kapasite ile veri taşıma imkânı sağlayan “10 Gbit/s E-band” teknolojisini Türkiye’de ilk deneyimleyen operatör oldu.

Vodafone’un noter huzurunda özel bir cihaz kullanarak test ettiği ve saniyede 10 gigabit (10 Gbit/s) veri aktarma hızına ulaştığı “10 Gbit/s E-Band” radyolink teknolojisiyle, Türkiye’de nüfusun yoğun olduğu bölgelerde dahi yüksek hız ve kapasite ile kesintisiz veri trafiği sağlanması mümkün olacak.

Mallik Rao: 5G’de emin adımlarla ilerliyoruz

Vodafone Grubu olarak tüm dünyada 5G’nin uluslararası standartlarının belirlenmesine katkıda bulunduklarını belirten Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, konu ile ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınması için ilan ettiğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi ile abonelerimizi dijital dünyanın olanaklarından en üst düzeyde faydalandırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda, bir yandan 4.5G’deki global deneyimimizi Türkiye’ye taşırken, bir yandan da çok daha yüksek hız ve kapasiteyle veri transferi imkânı sunacak 5G teknolojisi için hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Şu an için teorik tartışmaları yürütülen ve 2020 için planlanan bir teknoloji olan 5G teknolojisinin ilk uygulamalarının mevcut 4.5G teknolojisinin gelişimiyle oluşması bekleniyor. Bu kapsamda, Vodafone olarak, 5G teknolojisi için önemli bir adım daha atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. ’10 Gbit/s E-band’ teknolojisiyle noter huzurunda gerçekleştirdiğimiz test sonucunda noktadan noktaya havadan veri taşıma hızını saniyede 10 gigabit’e çıkarmayı başardık. Yüksek genişbant avantajıyla ağırlıklı olarak şehir merkezlerinde kullanacağımız bu yeni radyolink teknolojisi, nüfusun yoğun olduğu bölgelerdeki yüksek veri trafiğini şebekemiz içinde havadan 10 Gbit/s hızında taşımamızı sağlayacak. Veri taşıma hızındaki bu artış abonelerimizin internet deneyimini de yükseltecek.”

“E-band” fiberin tamamlayıcısı olacak

İki nokta arasında elektromanyetik dalgalarla iletişim kurmayı sağlayan ve E-bandında çalışan radyolinklerle 10 gigabit mertebesinde veri aktarma hızlarına ulaşılabiliyor. Güçlü ve yüksek hızda veri trafiği sunan “10 Gbit/s E-band” teknolojisi, özellikle nüfusun yoğun olduğu bölgelerde noktadan noktaya havadan yüksek hız ve kapasite ile veri transferi yapılmasına imkân tanıyor. E-band; noktadan noktaya haberleşme için kullanılan 71-76 GHz ve 81-86 GHz bantlarındaki çok yüksek frekansa verilen isim olarak tanımlanıyor. Bu frekanstaki radyolinklerin fiberin erişemediği noktalarda fiberin tamamlayıcısı olarak kullanılması bekleniyor.

Google Home Fiyatı belli oldu

Posted by on 00:55 in Genel | 0 comments

Sesle aktive edilebilen dijital asistan konseptinin en yeni örneklerinden Google Home‘a dair detaylar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Android Police‘te yer alan habere göre söz konusu araç 130 dolar gibi bir fiyata sahip olacak ve firmanın Mayıs ayındaki I/O etkinliğinde de tanıtılan renkli taban seçeneklerini de barındıracak.

Google’ın bir anlamda Amazon Echo’ya rakip olması için geliştirdiği Home eğer bu iddia gerçeğe dönüşürse Amazon’un bu cihazından 50 dolar daha düşük bir fiyatla piyasaya sürülecek. Diğer yandan Amazon’un yine bu yıl söz konusu asistanın daha küçük bir versiyonu olan Echo Dot’u da 50 dolar karşılığında satışa çıkardığını da hatırlatalım.

Android Police ayrıca Google’ın 4K medya oynatım servisi Chromecast Ultra‘nın fiyatının 70 dolar olacağını öne sürüyor. Standart Chromcast’in iki kadar daha pahalı olan bu cihazın ayrıca HDR becerilerine de sahip olacağı iddia ediliyor.

Raporda Google’ın ayrıca 130 dolarlık akıllı bir router olan Google WiFi üzerinde de çalıştığı belirtiliyor.

Söz konusu yeni cihazlar hakkındaki diğer detayların 4 Ekim’de San Francisco’da ortaya çıkmasını bekliyoruz.

İşe “en özel” arama motoru: Plonked

Posted by on 01:48 in Genel | 0 comments

Google’dan farklı bir kitleyi hedefleyen yeni arama motoru, özel yetenekleriyle parlamaya aday!

Yeni arama motoru Plonked, sadece çalışanlara, daha çok teknoloji sektöründe çalışanlara yönelik bir hizmet. İlginç ismi dışındaki özelliği ise şirketlerin birbirine en fazla 3,5 adımda bağlı olduğuna inanması.

Plonked’in Google’dan farkı, sitenin kurucusu ve CEO’su Ankur Varma’ya göre iş odaklı olması. Markanız nasıl algılanıyor? Yeni çalışanlara ihtiyacı var mı? Partner ekosistemi ve müşterileri ne kadar geniş? Varma, şu an ücretsiz bir hizmet olan Plonked’in firmaların ne kadar çok konuşulduğuna dair bir ölçüm oluşturduklarını, böylece firmalar arasında karşılaştırma yapmanın mümkün hale geldiğini söylüyor.

Sitenin kurucuları arasında Prism Skylabs, Concurrent, Topsy Labs, Twitter ve Silver Spring Networks gibi büyük veri tutkunları bulunuyor. Peki Plonked ne anlama geliyor? Urban Dictionary’ye göre sözcük, şunlarla eş anlamı taşıyor: Budala, aptal, moron, hödük, ahmak, mankafa ve alık.

h2o Bilgisayar

En iyi Harddisk hangisi?

Posted by on 11:13 in Genel | 0 comments

Bulut yedekleme ve depolama hizmetleri için çok sayıda sabit diskten faydalanan Backblaze, disklere yaşadığı tecrübeleriyle ilgili yıllık raporlar hazırlayıp bunları paylaşıyor. Firma şimdi de 2015 yılının raporunu bizlerle paylaştı.

Peki veri depolama konusunda en güvenilir, arıza çıkarma ihtimali en düşük sabit disk hangisi? Blackblaze’in 56.224 mekanik sabit diskten topladığı istatistiklere göre en güvenilir marka, yüzde 1 arıza oranıyla HGST. Toshibave Seagate sırasıyla yüzde 3 ve yüzde 4 arıza oranına sahipken Western Digital’ın yüzde 7 toplam arıza oranı, testin kaybeneni olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte Backblaze, 2015 yılı boyunca en çok Seagate sabit disk satın almış. Firma satın aldığı yaklaşık 16.000 Seagate diskin yüzde 85’inin 4TB’lık Seagate diskler olduğunu söylüyor. 4TB’lık Seagate disklerin arıza oranı ise yüzde 3’ün hemen altında bulunuyor.

HGST’nin diskleri yüzde 1’in altında arıza oranına sahip olsa da firma, 4TB’lık diskleri artık üretmiyor. Bunun yerine daha yüksek fiyatlı, daha yüksek performanslı diskler üretiyor. 4TB’lık Seagate diskler ise daha kolay bulunuyor ve daha uygun fiyata sahipler; üstelik arıza oranları da “kabul edilebilir” seviyede. Backblaze, bu nedenle Seagate’i tercih etmiş.

Son olarak Seagate’in 6TB’lık disklerinin de yüzde 1,9’luk kümülatif arıza oranıyla iyi bir performans sergilediğini belirtelim.

h2o Bilgisayar

Microsoft’tan derinlik sensörlü akıllı yüzük!

Posted by on 01:50 in Genel | 0 comments

Microsoft’un aldığı yeni patent, dev şirketin farklı bir cihaz için hazırlandığını gösteriyor!

Microsoft akıllı mücevher işine girmeye hazırlanıyor. Pantently Apple sitesinin ortaya çıkarttığı yeni bir patente göre teknoloji devi akıllı yüzük ile piyasaya girecek.

Bu ayın başlarında Amerikan Patent Ofisi tarafından yayınlanan patent başvurularında, Microsoft’a ait giyilebilir yüzük ve bileklik teknolojilerinin TV ve akıllı telefonları kontrol edebildiği görülüyor.

İkinci pantent ise derinlik sensörü içeren akıllı aksesuarın Kinect benzeri şekilde üzerinde yapılan hareketleri okuyabilecek bir teknolojiye sahip olduğunu gösteriyor. Microsoft’un derinlik sensörü akıllı gözlükler, arttırılmış gerçeklik başlıklarına eklenerek akıllı yüzükleri bir kumanda cihazına dönüştürebilir. Bu “baskıya karşı hassas”  yüzükler sayesinde dokunmatik bir ekran olmadan dokunmatik ekranın nimetlerinden faydalanmak mümkün olabilecek.

Patently Apple’a göre bir diğer teknoloji devi Apple da dokunmatik ekranlar ve touchpad ile etkileşimli bir akıllı yüzük geliştiriyor. Apple’ın akıllı yüzüğü ise dokunmatik yüzeyi, hareket sensörleri, ses giriş çıkışı, kamera ve mikrofonu ile daha çok giyilebilir bir bilgisayarı andırıyor.

Neyya isimli bağımsız girişim, geçtiğimiz günlerde akıllı telefonları, Mac ve PC’leri kontrol edebilen akıllı yüzüğünü piyasaya sürdü. Şirket CEO’suSonia Hunt, Microsoft ve Apple’ın kendilerine ait dizaynı onayladıklarını ve pazara girmeye hazırlanmalarını görmenin kendilerini sevindirdiğini söylüyor.

Twitter’da 2015 yılı ve yaşananlar

Posted by on 23:54 in Genel | 0 comments

2015’ten bu yana #TheDress’ten #SurvivorAllStar’a kadar Twitter’da yaşanan anları derledik.

 

2015 #TheDress tartışmasının, ABD’de eşcinsel evliliğin yasallaşmasının ve @OneDirection’ın müziğe ara vermesinin konuşulduğu yıldı. 2015’i sonlandırmak için ve yıllık “Year on Twitter” özetimizi oluşturmak için bütün verilerimizi araştırdık. Dünyanın dört bir yanından gelen en etkileyici anları ve popüler Tweetleri 2015.twitter.com’da yeniden yaşayabilirsiniz.

2015 yılında Twitter dünyada yaşanan önemli olayların aynı zamanda Twitter’da da yankılandığı bir yıl oldu. FIFA Kadınlar Dünya Kupası’ndan, genel seçimlere; önemli futbol maçlarından Periscope’un Türkiye’de lansmanına kadar her ne yaşadıysak Twitter’da da eş zamanlı olarak o anlara tanık olduk.

Emoji Yılı

2014’te Twitter’da Ellen DeGeneres Oscar Selfie ‘sinin internette yayıldığına ve bugüne kadar en çok Retweetlenen Tweet olduğuna şahit olduk. Sevinç gözyaşları ile gülen emoji  Twitter’da kullanılan en popüler emoji oldu ve 2015 yılı Emoji yılı olarak anıldı. Bu yıl en çok kullanılan diğer emojiler ise kalp şeklinde gözlerle gülen yüz  , yüksek sesle ağlayan yüz , gülen gözlerle gülen yüz ve kırmızı kalp oldu. Bu emojileri Twitter’da en iyi kullanan isimler arasında ünlüler dahi var:

En Gözde Trendler

Sonuçlar Selena Gomez’in 2015 yılında hayranlarının onu #SelenaForMMVA şeklinde Trending Topic yapması sayesinde yine ‘yalnız yürümediğine” işaret ediyor.  #Periscope Türkiye’de ilk tanıtıldığında birden Türkiye’nin Trending Topic’i oldu. Binlerce Türk önemli anlarını yayınlamak ve diğerlerini takip etmek için Periscope’a akın etti. Türklerin futbol aşkına gelirsek, #fener,  #Galatasaray ve #Beşiktaş taraftarları destekledikleri futbol takımlarına olan aşklarını gösterme fırsatını tabii ki kaçırmadılar.

Türkiye’nin “İnsanlar, Spor ve TV” kategorilerinde en çok konuştuğu popüler konular şöyle:

İnsanlar:

1- #Özgecan Aslan

2- #SelenaForMMVA

3- #VoteDebbyRyan

4- #semih

5- #FıratÇakıroğlu

Spor:

1- #fener

2– #Galatasaray

3– #Beşiktaş

4- #Fenerbahçe

5- #fenerinmacivar

TV:

1- #SurvivorAllStar

2– #ütopya

3– #ChosenMusicAwards

4- #KirazMevsimi

5- #TeenChoice

En Etkileyici Anlar

Şubat ayında, tüm dünya birbirimize bağlı yaşadığımız dönemde güzel bir ana tanık oldu. Birinin paylaştığı bir elbise fotoğrafıyla tüm internet ortak aklını kaybetti. Elbise mavi-siyah mı yoksa beyaz-sarı mıydı?. Aynı elbisenin farklı ışıklarda farklı renklerde göründüğü fotoğraf tüm Twitter’da yayıldı ve elbisenin yarattığı optik yanılsama herkesin gündemine oturdu. Herkes elbisenin bu değişimini açıklamak için bilime merak saldı! İnsanlar #BlueandBlack (Mavi ve siyah) mi  #WhiteandGold (beyaz ve altın rengi) mu diye tartışırken, elbise (#TheDress) 26 ve 27 Şubat’ta 4.4 Milyon Tweet ile dünyanın en çok konuşulan konularından biri oldu.

En çok Retweet’lenenler

Her yıl, en çok Retweetlenen Tweetle yılı taçlandırıyoruz ama milyonlarca Twitter kullanıcısı tarafından yankı uyandıran bu Tweetin farklı bir hikayesi var.

One Direction üyesi Harry Styles ‘ın hayranlarına aşkını gönderdiği Tweet’i grubun diğer üyelerini de geçerek yılın en çok Retweetlenen Tweet’i oldu.

İnsanlar ayrıca idollerine daha yakın olmak, Retweetleri ve beğenileriyle onları desteklemek için Twitter’a geliyor. 2015’in en popüler Tweetlerini keşfetmek için, dünyanın dört bir yanından en Retweet alan kullanıcılara da göz attık:

 

Kimler Katıldı

Önemsediğiniz ve merak ettiğiniz herkes Twitter’da, ve 2015 yılında birçok önemli insan da Twitter’a katıldı. Bunlardan ikisi aşağıdaki gibi:

  •  Kendi Twitter hesabını açan @POTUS 24 saat içerisinde bir milyondan fazla takipçiye ulaştı.
  • @MelissaMcCarthy 2015’in en popüler aktrislerinden biriydi.  Mizahi bir şekilde yazdığı “Mikrofon açık mı?” tweeti kısa sürede binden fazla kez Retweetlendi.