H²O Bilgisayar

Hızlı, güvenilir ve profesyonel ekibiyle, Bilgisayar danışmanlık, bilgisayar satış ve teknik servis hizmetleriyle..

iletişim!

Yazılar

Windows 7 ve Windows 8 kullananlara kötü haber.!

Microsoft geçen sene Intel Kaby Lake ve AMD Ryzen işlemcilerinin sadece Windows 10’a özel olacağını açıkladığında, Windows 7 ve Windows 8 kullananların aklına şu soru takıldı: Bu işlemcilerin bulunduğu PC’ye Windows 7 veya 8 yükleyince ne olacak?

Bu sorunun cevabı artık belli: Windows 7 ve 8, Intel ve AMD’nin en yeni yongalarında güncelleme almayacaklar. Böylece Windows 10’a yükseltene kadar işletim sistemi güncellemelerini almanız mümkün olmayacak. Bu durumda Microsoft’a göre aşağıdaki hata mesajlarından biri karşınıza çıkacak:

– “Desteklenmeyen donanım: PC’niz, Windows’un bu sürümünde desteklenmeyen bir işlemci kullanıyor ve güncellemeleri almayacaksınız.”

– “Windows yeni güncellemeleri arayamadı.
Bilgisayarınız için yeni güncellemeleri kontrol ederken bir hata oluştu. Bulunan hata(lar): Kod 80240037 Windows Update bilinmeyen bir hataya rastladı.”

Microsoft’a göre “bu hataların nedeni, yeni nesil işlemcilerin destek için Windows’un en son sürümüne ihtiyaç duyması”. Microsoft’un daha önce de açıkladığı üzere bu işlemci nesilleri arasında 7. nesil Intel Core işlemciler, AMD’nin Bristol Ridge ve Ryzen işlemcileri, Qualcomm 8996 bulunuyor. Firmaya göre bu işlemcileri sadece Windows 10 destekliyor.

20 views

Saldırılara dikkat..!

Artık günümüz savaşları kılıçla kalkanla değil, matematikle kimyayla.
Bir de buna teknolojik savaşlar eklendi. Bizler gece yatağa girdiğimizde bir gurup insan da bizim mahremimize girmeye çalışıyor.
Su uyur düşman uyumaz sözünü doğrulayan bu davranış her an bizim elektronik posta, sosyal medya ve hatta banka hesaplarımızı ele geçirmeye çalışıyor.
En bilinen taktik ise kullanıcıya e-mail (elektronik posta) yollamak. Posta sanki bir telekom operatöründen yada bankadan geldiği izlenimini veriyor. Haddinden fazla borcunuz olduğunu yazan bu postaya tıklayıp içindeki eki açtığınızda, bilgisayar artık size ait olmuyor.. Tüm dosyalar şifreleniyor.! Ve bunu açmak için ayrıca para ödemenizi talep ediyor.
Bilinen saldırılar da ağırlıklı ABD, Rusya ve İran menşeiyli hackerlerin imzası var.
Emniyet Genel Müdürlüğü’ de; bu tarz saldırılara dikkat edilmesi gerektiği ve tanımadığınız hiç bir maili açmaması konusunda dikkat çekiyor.
Ben de bu konuda başka açıdan da bakmak istiyorum. Bu tarz saldırılar sonsuza kadar olacak ve hatta katlanarak artacak. Siber saldırılar konusunda kendimizi yetiştirip, yerli yazılımlarla hem devleti hem de bireysek koruma sağlanması kanaatindeyim. Milli savunma gücümüzü, Siber güvenlikde de arttırmalıyız. Yoksa vatan savunmasını layığıyla yapamayız…

4 views
WhatsApp chat